DIANA Biotechnologies vznikla v roce 2018 jako první český biotechnologický spin-off z akademického prostředí. Společnost byla vybudována na základech technologie DIANA, kterou během doktorského studia vytvořil Václav Navrátil, současný CEO a CTO společnosti. Z biotechnologického start-upu se za uplynulých pět let stala stabilní firma a největší producent PCR diagnostiky v České republice.

Důležitým bodem ve vývoji firmy bylo vypuknutí pandemie COVID-19. Došlo k dočasnému přerušení původních plánů společnosti a firma se začala zcela zásadně podílet v doplňování chybějících dodávek PCR testů na začátku pandemie. Díky svému unikátnímu know-how a vývoji PCR testů ze slin, se z firmy stal zásadní článek v boji s koronavirovou pandemií. Pomocí svých dat a modelů předpověděla i příchod britské mutace COVID-19 a významně se tak podílela na záchraně až 10 tisíců lidských životů.

Období pandemie bylo turbulentní a extrémně náročné. Tvrdou práci všech zaměstnanců firmy rychle odměnilo vítězství v několika soutěžích. Za zmínku stojí především EY Entrepreneur of the Year 2021 a Deloitte Fast 50 pro nejrychleji rostoucí společnost ve střední Evropě, kde firma dosáhla nejlepšího výsledku v historii soutěže.

Během boje s pandemií společnost řešila i zcela zásadní otázku. Kde postavit pevné základy pro další rozvoj. Nakonec zvítězili Vestec a Zlatníky-Hodkovice v technologickém regionu STAR. “Pro Vestec a Innocrystal jsme se rozhodli jednak díky dostupnosti prostor vhodných pro vybudování laboratoří, dále díky blízkosti výzkumného centra Akademie věd a Univerzity Karlovy BIOCEV a přítomnosti dalších biotechnologických firem v regionu, jako jsou například Exbio nebo Vidia,“ říká Martin Dienstbier, finanční ředitel a spolumajitel společnosti.

„Řada našich zaměstnanců dříve studovala či působila na některém z pracovišť BIOCEVu a doufáme, že jak s BIOCEVem, tak i s dalšími biotech firmami v oblasti postupně nalezneme další důležité synergie, ať už je to pořádání vědeckých a technologických setkání nebo ve sdílení přístrojové infrastruktury a vědeckých poznatků,“ dodává Dienstbier.

Společnost s potenciálem globální expanze bude v následujících letech dál rozšiřovat své vestecké sídlo. Zároveň by ráda pokračovala v budování identity lokálního zaměstnavatele a svou činností se podílela na neustálém zlepšování podmínek v regionu STAR. „Potřebujeme k nám do firmy získávat špičkové odborníky z ČR i ze zahraničí ale řadu pozic obsazujeme i lokálními zaměstnanci. Máme proto společné zájmy s občany Vestce a okolních obcí, na tom, aby se dále zdokonalovala infrastruktura, dopravní spojení a rozšiřovala občanská vybavenost obce a technologického parku,“ uzavírá Martin Dienstbier.

Zdroj: STAR / DIANA Biotechnologies